Anasayfa Çocuk Gelişimi
Hanımeli Kadın Dünyası Sitesi
Çocuk Gelişimi
Boşanma Sürecinde ve Sonrasında Baba-Çocuk İlişkisi PDF Yazdır E-posta

Boşanma Sürecinde ve Sonrasında Baba-Çocuk İlişkisi

Boşanma sürecinde ve sonrasında tıpkı anne ve çocuk gibi, baba da zor bir dönemden geçer; yıpranır, öfke, kaygı ve üzüntü gibi olumsuz duygularla baş etmek durumunda kalır. Elbette, bu tür olumsuz duygular içindeki ebeveynin çocuğuna olumlu ve yapıcı bir tutum sergilemesi güçtür. Dolayısıyla, boşanmadan sonraki süreçte ailede oluşan ve her bireyi farklı farklı etkileyen kriz ortamını idare edebilmek için, öncelikle babanın kendi duygu durumunu düzenlemesi gerekmektedir.

Devamını oku...
 
Çocuk-Ölüm- Ayrılık PDF Yazdır E-posta

Çocuk-Ölüm- Ayrılık

Çocuğun bir kayıp karşısında yas tutma kapasitesinin olup olmadığı ve hangi yaştan itibaren yas tutmasının mümkün olduğu yetişkinlerce en çok merak edilen sorulardan biridir. Ancak yetişkinler büyük kısmını çoktan unutmuş oldukları kendi çocuklukları içinde bu sorunun cevabını kolay kolay bulamazlar. Üstelik pek çok anne baba çocuklarını üzebilecekleri kaygısıyla ölüm hakkında konuşmaktan kaçınır.

Devamını oku...
 
0-3 Yaş Döneminde Televizyon PDF Yazdır E-posta

0-3 yaş

"Bu dönemde çocuğum televizyon izlemeli mi?"
"Televizyon bu dönemde çocuğumun gelişimini nasıl etkiler?"
"Hangi programları seyretmeli?"

Devamını oku...
 
Kardeş Kıskançlığı PDF Yazdır E-posta

 C  Bir çocuğun kardeşini kıskanması doğal bir duygu olarak tanımlanabilir.  Her birey özel olmak, ilk olmak, öncelikli olmak , tercih edilmek, beğenilmek isteyebilir. Karşıdaki  kardeş olsa bile bu duyguların kontrol edilmesi kişi için bazen güç olabilir. Bu duygunun bir problem olarak görülmesinden çok bu duygu ile çocuğun ya da kişinin  nasıl baş edebilmesi gerektiğini öğretmek ve anne- baba olarak yapılması gereken davranış biçimlerini öğrenmektir.

          Bu kıskançlıkta kardeşe duyulan yoğun öfke duyguları belirgindir. Onun daha ön planda olduğu, daha çok sevildiği, her istediğinin yapıldığı, kendisinin ikinci plana atıldığı, kendisine karşı bir haksızlık yapıldığı  ve  artık sevilmediği düşüncesi

Devamını oku...
 
Çocuğumla oyun Oynamalıyım PDF Yazdır E-posta

 Çocuğumla Oyun Oynamalıyım Ama Nasıl

Ebeveynler genelde oyunun çocuklar için içgüdüsel bir şey olduğuna inanırlar yani bir yetişkinin yardımı olmadan da çocuğun kendi kendine oyun oluşturabileceğini düşünürler. Çok küçük çocukların kendi kendilerine spontan oyunlar başlattıkları doğrudur ama şunu bilmeliyiz ki: bir çocuğun oyun yaratma konusundaki içgüdüsü eğer ebeveyn çocuğun oyun yaratma sürecini stimüle etmeye yönelik katkılarda bulunmuyorsa yavaş yavaş yok olmaktadır. O nedenle ebeveynlerin çocuklarıyla oyun oynamaları çok önemlidir.

Devamını oku...
 
BEBEĞİMİZİN ZEKA GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ PDF Yazdır E-posta

       BEBEĞİMİZİN ZEKA GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

  Erken çocukluk dönemi boyunca zeka gelişimi temelde çocuğun farklı öğrenme deneyimleri ile karşılaşmasına bağlıdır. Bebeklere sağlanacak öğrenme deneyimi onlara farklı görüntüler, sesler, dokular, nesneler ve hareketler sunmakla ilgilidir.  Bebeğinize en iyi öğrenme deneyimini onunla birebir etkileşim içinde oyun oynayarak sağlayabilirsiniz.  Ancak oyun oynamayı bebeğe onlarca oyuncak sunmak olarak değerlendirmemelisiniz. Bebeğinizle oyuncaklar aracılığıyla oyun oynayacaksanız tek bir zamanda tek bir oyuncakla tanıştırmaya özen gösterin. Bebeğin kısıtlı dikkat kapasitesini göz önünde bulunduran bu yaklaşım bebeğinizin daha etkin bir öğrenme deneyimini yaşamasını sağlar.

 Bebeklerin etraflarındaki dünyayı keşfetme konusunda yaradılıştan gelen bir motivasyonu vardır ve yaptığınız her şey aslında onu uyarır. Onunla konuştuğunuzda sesiniz, ışık, renkler ve hareketler, yatak odasındaki avize, odaya giren güneş ışığı ya da rüzgar, markete gittiğinizde raflarda gördüğü objeler hepsi bebeğinizin zeka gelişimine katkı sağlar. 

Devamını oku...
 
Ana-Baba Tutumları PDF Yazdır E-posta

FARKLI ANA BABA TUTUMLARI VE ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Anne ve babalar çocukları için en doğru olanı yapmak ve çocuklarının gelişime katkıda bulunmak isterler. Ancak anne ve babanın doğruları ve çocukları için yaptıkları çocuklar için her zaman doğru ve iyi olmayabilir. Her anne ve babanın doğruları birbirinden farklı olduğundan çocuklara karşı tutum ve davranışları da farklı farklıdır. Çocuğunun kişiliğinin temel taşlarının oluştuğu okul öncesi dönemde ailenin çocuğa karşı olan tutum ve davranışları çok büyük önem taşımaktadır. Ayrıca anne ve babanın sadece çocuğa karşı değil, birbirine karşı davranışları da çocuğun dış dünya ile kuracağı ilişki için bir model oluşturmaktadır. Ana-babanın tutumu gelişmekte olan çocuğa model olur ve çocuk gördüğü bu modeli taklit ederek ve bu davranışları özümseyerek kişiliğini yavaş yavaş oluşturmaya başlar. Bu sebeple ebeveynlerin çocuklarından bekledikleri davranış modeline uygun davranmaları gerekmektedir.

Ana baba tutumlarına bakıldığında, ebeveynlerin çocuklara karşı olan tutumlarını

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 2

İstatistikler

Üye : 18
İçerik : 224
Sayfa Gösterimi : 834168