Anasayfa Çocuk Hastalıkları
Hanımeli Kadın Dünyası Sitesi
Çocuk Hastalıkları
Çocuk Felci PDF Yazdır E-posta

Çocuk Felci

Çocuk felci hastalığının nedeni, polio virüsü denilen bir mikroptur. Çevre koşularının kötü olduğu yerlerde suların, besinlerin mikroplu dışkı ile kirlenmesi ve kalabalık ortamlarda havaya yayılan mikropların solunmasıyla bulaşır. Hastalığa yakalanan çocuklarda hafif ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, bulantı -kusma gibi her hastalıkta görülebilecek ortak bulgular mevcuttur. Bazı çocuklarda hastalık bu bulgularla sınırlı kalırken, bazılarında ise kalıcı felçler meydana gelmektedir. Felçler çok tipik olarak yumuşaktır. Yani kaslar sert ve kasılmış durumda değildir. Felçler genel olarak, çocuğun kendini ayağa kaldırmasında ve yürümesinde güçlük şeklinde ilk bulgularını verir. Çoğu hastada felç olan bacak ya da kolda duyu kaybı yoktur. İğne batırıldığında bunu hissederler. Bir yaşından büyük yaş grubundaki hassas çocuklar ve yetişkinler mikrobu kaptıklarında felç gelişmesi açısından daha büyük risk altındadırlar. Felç gelişen hastalarda ölüm oranı %2 ile % 20 arasında değişmekte ancak beyindeki solunum merkezinin etkilenmesiyle bu oran % 40'a kadar çıkabilmektedir.

Devamını oku...
 
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) PDF Yazdır E-posta

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

"Çocuğum kural tanımıyor", "Kıpır kıpır hiç durmuyor", "Beni duymuyor, dinlemiyor",
"Arkadaşları ile ilişkilerinde zorluk çekiyor"
Çocukluk döneminde hareketlilik normaldir. Oyun sırasında koşma, bağırma, zıplama gibi eylemler çocuklardan beklenen normal davranışlardır. Fakat, DEHB'li çocuklarda bu hareketlilik gözle görülür bir biçimde diğer çocuklardan ayrılır. Yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında bu çocukların bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri aradaki farkın kolayca fark edilmesini sağlar. Genelde bu çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu'nun "hiperaktif" olan kısmı öncelikle göze çarpar.

Devamını oku...
 
Aşı Danışma Merkezi PDF Yazdır E-posta

AŞI DANIŞMA MERKEZİ

Her yaşta bulaşıcı hastalıklara karşı aşılar ile korunabiliriz. Lütfen sizin ve ailenizin aşılarının tam olup olmadığını sorgulayın! Aşı ile ilgili konularda size doğru ve tarafsız bilgileri verebilecek bir merkezden yararlanın.

Bağışıklama ve Halk Sağlığı konularında ülkemizde referans kuruluş olma yolunda daima başarılı adımlar atan Sanofi Pasteur, 1997 yılında AŞI DANIŞMA MERKEZİ’ni hizmete sokarak geniş bir bilgi bankası oluşturdu ve o günden günümüze Halk Sağlığı’na sunduğu katkılarını arttırarak sürdürmeye devam etti.

Halkın ve sağlık çalışanlarının bilgilendirilmesinde çok önemli bir rolü üstlenen AŞI DANIŞMA MERKEZİ, 2001 Temmuz da var olan hizmetlerinden herkezin yaralanabilmesi amaçlayarak Türkiye’nin her yerinden ücretsiz ulaşılabilen

Devamını oku...
 
Çocuklarda Konuşma Gecikmesi PDF Yazdır E-posta

 Konuşma gecikmesi

Çocuğun konuşma becerilerinin akranlarına göre belirgin derecede geri kalmasıdır. Gelişimsel aşamalardan birisidir.

Aylara göre konuşmanın normal gelişimi:

 2. ay mırıldanma, yabancılara gülücük sese yönelme

3. anlamlı olmayan sesler çıkarma

4. ay gülme

6.ay sesli harfleri tekrar etme

9.ay sessiz harfleri tekrar eder

Devamını oku...
 
Çocuklarda Bitlenme PDF Yazdır E-posta

Yuvaya veya okula giden bir çocuğunuz varsa, bit salgınları sizin de korkulu rüyanız olabilir. Özellikle temizliğe düşkün, titiz bir anneyseniz veya bit kelimesini duyunca bile kaşınmaya başlıyorsanız!

Ancak, ne kadar düşüncesinden bile uzak durmaya çalışsak ta, bu durum herkesin başına gelebilir.Bitler; zengin / fakir, temiz/ pis ayrımı yapmazlar. Erişkinlerden çok çocukları, kısa saçtan çok uzun saçı ve erkeklerden çok kızları tercih etseler de, herkes birgün onlarla tanışabilir. Özellikle çocukların kalabalıklar halinde bulunduğu okul, anaokulu gibi mekanlarda kolayca salgınlara yol açabilirler.

Devamını oku...
 
Çocuklarda Kış Hastalıkları PDF Yazdır E-posta

Çocuklarda Kış Hastalıkları

Yaz aylarının geride kalıp okulların açılmasıyla birlikte, ne yazık ki çocuklarımızın da sık hastalandığı bir dönem başlıyor. Burunlar akıyor, aksırık, öksürük, kulak ağrısı sık sık canımızı sıkıyor.  Bu yazıda, çocuklarımızda sık görülen kış hastalıklarından bahsedip koruma önlemlerini gözden geçireceğiz.

Devamını oku...
 
Altıncı Hastalık PDF Yazdır E-posta

Altıncı Hastalık ( Roseola İnfantum )

Anne babaların altıncı hastalık adıyla tanıdığı Roseola, herpes ailesinden bir virüsün yol açtığı döküntülü bir hastalıktır.

Ateş nedeniyle hastaneye götürülen bebeklerde sık görülen bir enfeksiyondur. En sık 6-18 aylar arasında, bazen diş çıkarma ile birlikte görülür.

Devamını oku...
 
Bebeklerde İsilik Yazdır

Sıcak döküntüleri olarak da bilinen isilik bebeklerde sıkça rastlanan bir problemdir. İsilik tıp dilinde, "miliaria" olarak adlandırılır. Özellikle sıcak yaz aylarında ortaya çıkan bu rahatsızlık, genellikle yüz bölgesinde görülür. Basit ve önemsiz görünse de hem bebekleri hem de anneleri oldukça etkilemektedir.

Bebeğin yüzünde; alın, yanaklar, gözkapakları ve burunda oluşur. Ayrıca, vücudun kıvrım bölgelerinde, bez nedeniyle bel ve göbek bölgelerinde de sıkça rastlamak mümkündür. Önlemi alınmadığında vücudun heryerini kaplayabilir. Kızarık, kabarcık ve döküntülerden oluşan isilik, birkaç gün ya da haftalarca sürebilir.

Bir bebeğin cildi yetişkinlerinkinden farklı özellikler taşır ve özellikle ilk aylarda çok hassastır. Bebeklerin cildi ince, duyarlı ve daha az yağlıdır. Bebeğin cildindeki ter bezi kanalları olan gözenekler, çeşitli şekillerdeki isilik ya da sıcak döküntülerine neden olacak biçimde kolaylıkla tıkanabilir. Ter salgısının deri altında kalmasından oluşan bu kabarcık ve döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması halinde daha da artabilir. Düzenli bakım ile, genelde birkaç gün içinde kaybolması beklenen isilik rahatsızlığı bulaşıcı değildir.

Devamını oku...
 


İstatistikler

Üye : 18
İçerik : 224
Sayfa Gösterimi : 834173