Anasayfa Doğum
Hanımeli Kadın Dünyası Sitesi
Doğum
Doğum Sonrası Kadın PDF Yazdır E-posta

Doğum Sonrası Kadın

Kendinize zaman ayırın. Kendiniz ve çocuğunuza faydalı olacak taze bir tutumu ancak dinlendikten sonra kazanabilirsiniz. Evden çıkın, yemeğe gidin, arkadaşlarınızı ziyaret edin. Komşular ve arkadaşlar özellikle dedeler ve nineler size yardım etmeye hazırdırlar. Bunu unutmayın!

Annenin bakımı :
Doğuma özgü değişiklikler annede farklı durumlar oluşturabilir.

Vajinal akıntı :
Bu lokia denilen başlangiçta kirmizi olup daha sonra rengi açilacak bir akintidir. Tampon kullanmayin. Kötü koku oldugunda doktorunuza haber verin.

Karında şişkinlik:
Doğum ve gebelik sırasında kaslarınızın gerginleşmesinden kaynaklanır. Kendinizi hazır hissettiğinizde yürüyüş en iyi çaredir.

Doğum sonrası ağrılar:


Rahminiz doğum sonrası normal haline dönerken kasılabilir. Bu bir kaç gün sürer ve sonra azalır. Emzirme sırasında kasılma görülmesi normaldir. Pozisyon değiştirmek yardımcı olabilir. Karnınıza bir yastıkla destekleyin. Eğer ağrı kesici gerekirse ibubrufen emzirme sırasında kullanılabilecek emniyetli bir ilaçtır.

Epizitomi veya yırtık ağrıları:

Devamını oku...
 
Doğum Nasıl Başlar Yazdır


Doğum her zaman net, belli bir şekilde başlamaz. En azından teoride, doğumun başlangıcı mukoza tıkacının dışarı atılması ve sancılı rahim kasılmalarının ortaya çıkmasıyla belli olur.


Özellikle de ilk doğumda, yanlış alarm olmadığını, doğumun kesinlikle başladığını, artık hastaneye gitme vakti geldiğini anlamak için bazı belirtilere dikkat etmek gerekir.

Mukoza tıkacının dışarı atılması
Hamilelik boyunca rahim boynunu tıkayan bazen kan izi taşıyan sümüksü zar salgılarının akmasından ibarettir. Bu dışarı atma, doğumdan 24 ya da 48 saat öncesine denk gelebilir. Hiç farkedilmeden de geçebilir.

Devamını oku...
 


İstatistikler

Üye : 18
İçerik : 224
Sayfa Gösterimi : 834176