Anasayfa Ergenlik Anne - Çocuk Kitapları Çekingen Kişilik Bozukluğu
Hanımeli Kadın Dünyası Sitesi
Çekingen Kişilik Bozukluğu PDF Yazdır E-posta

Çekingen Kişilik Bozukluğu

       Toplum içinde kendisini gösterememe,  düşük benlik saygısı ve sosyal ilişkilerde yetersizlik ile kendini gösterir. Başkalarının kendisini kabul etmeyeceği, beğenmeyeceği, eleştireceği düşünceleri yoğundur. Sürekli olarak kendi kendisini  eleştirir, kendini beğenmez ve sürekli olarak kendisi ile ilgilenir.   Sosyal ilişkilerden kaçınma, grup toplantılarında yer almama,  sözel iletişime girmeme tipik davranış biçimleridir.  Başkalarının fikirleri onun için çok önemlidir

ve sürekli kabul görme, onay alma  ihtiyacı duyarlar. Başka kişilerle iletişim kurmak , gruplarda yer almak isteseler de bunu yapabilecek iletişim becerilerine sahip olmadıklarından bir türlü buna cesaret edemezler. 

        Çekingen kişilik bozukluğunun nedenleri arasında anne- babanın yanlış yetiştirme biçimi,  büyüme ve gelişme döneminde sürekli olarak eleştirme ve reddetme tutumu sergilemesi, koruyucu ve kollayıcı bir tutum sergileme gibi nedenler gösterilmektedir. Bu konuda yapılan  araştırmalarda  kesin bir neden tespit edilememiştir. Cinsiyet ve ailesel bilgiler bu konuda net değildir.

      Kendilerini yalnız, mutsuz, çaresiz hissederler. Sürekli çevresindekilerin kendisinden daha iyi , güzel , yakışıklı, başarılı, girişken olarak görür. Olumlu yönlerini asla görmezler ve başkalarının hep en ufak bir hatasını göreceğini ve onunla dalga geçeceği  endişesini taşırlar. Genelde yalnız kalmayı ya da bir tek kişi ile arkadaş edinmeyi tercih ederler. Kendine güven  yoktur.

          İnsanlarla ilişkiye girdiklerinde büyük bir heyecan duyarlar , elleri titreyebilir ve yüzleri kızarabilir. Sosyal fobi ve depresyon  ile birlikte görülebilir.

          Tedavi: Çok fazla yardıma ihtiyaç duysalar da bir psikiyatrist ya da psikoloğa başvurmada güçlük çekerler. Endişelerinin yüksek olması terapi sürecini  olumsuz etkileyebilir.  Terapi sürecinde en ufak bir olumsuzlukla karşılaştıklarında geri çekilme gösterebilirler. Terapist ve  danışan kişi arasında iyi , pozitif  , güvene dayalı bir ilişki kurulabilirse  terapi süreci devam edebilir. Sosyal becerilerin geliştirilmesi , bilişsel davranışçı yöntemlerle  tedavi süreci ilerler. Sosyal fobi  düzeyine gelmiş olan kişiler ilaç tedavisinden de yarar görebilirler.

           DSM-IV  Tanı kriterlerine göre;

         Genç erişkinlik döneminde başlayan  ve değişik koşullar altında  ortaya çıkan, toplumsal ketlenmenin , yetersizlik duygularının  ve olumsuz değerlendirilmeye aşırı duyarlılığın  olduğu sürekli bir  davranış biçiminin varlığıdır.

            Aşağıdaki belirtilerin dört (ya da daha fazlasının ) olması ile belirlidir.

  • Kişide eleştirilecek , beğenilmeyecek ya da dışlanacak olma korkusu ile çok fazla kişiler arası ilişki gerektiren mesleki etkinliklerden  kaçınma davranışı gösterme söz konusudur.
  •  Sevildiğinden emin olmadıkça insanlarla ilişkiye girmek istemezler.
  • Mahcup düşeceği ya da  alay konusu olacağı korkusu ile  yakın ilişkilerde tutukluk gösterirler.
  • Toplumsal durumlarda eleştirileceği ya da dışlanacağı  üzerine kafa yorarlar.
  • Yetersizlik duyguları yüzünden yeni kişilerle aynı ortamda bulunduğu durumlarda gerginlik hissederler.
  • Kendisini toplumsal yönden beceriksiz, kişisel olarak albenisi olmayan bir kişi olarak ya da başkalarından aşağı görürler.
  • Mahcup düşeceğinden dolayı kişisel girişimlerde bulunmak ya da yeni etkinliklere katılmak istemezler.

 

Psikolog Eda Gökduman

 

İstatistikler

Üye : 18
İçerik : 224
Sayfa Gösterimi : 833524