Anasayfa Güzellik
Hanımeli Kadın Dünyası Sitesi
Güzellik
Susam Yağı PDF Yazdır E-posta

Susam ( Sesamum İndicum )

Susam ( sesame ) bitkisel familya olarak Pedeliaceae familyasından gelmektedir. Ana vatanı Afrika olan bir bitki türü olmakla beraber, Asya, Avrupa ve Türkiyenin sıcak bölgelerinde tarımı yapılmaktadır. Susam ( de sésame ) bitkisi tohumlarını kapsül meyvelerinin içinde bulundurur ve bu kapsüller çok sayıda tohum bulunur. Genelde yağı için yetiştirilmekle birlikte, tahin susam ( sésamo ) dan yapılmaktadır. Ayrıca susam ( sesam ) simit ve çörek üzerine konularak hoş bir tat sağlamaktadır. Susam ( кунжут ) oldukça lezzetli bir baharattır.


Susam Yağı ( Sesamum İndicum Oil)

Susam Yağının Faydaları: Susam yağ olarak oldukça fazla alanda kullanılmaktadır. Bu alanlar;

Yemeklik Yağ

Susam Yağı “Çin mutfağı” nın vazgeçilmez yemeklik yağıdır.

Tıp

Bazı perapat ların hazırlanmasında, zeytinyağı ile birlikte çok eskiden beri kullanılmaktadır.

Anti Aging

Yaşlanmayı geciktirici özellikleri bilinmektedir.

Masaj Yağı

Çok iyi taşıyıcı bir yağ olduğu için, masaj yağı karışımlarının vazgeçilmezidir.

Güneş Koruyucu

Terden ısıdan nemden etkilenemez dolayısıyla ideal güneş koruyucudur.

Ney Bakımı

Asit oranı düşük olduğu için, ney enstrümanı bakım yağı olarak kullanılır.

Kozmetik

İdeal bir kozmetik yağdır.


Susam Yağının Kullanımı

Bu bölümde susam yağının faydalarını ve kullanım alanlarını yazacağız.

Saç bakımı: Susam yağını saç bakım yağı olarak kullanılan, susam yağı tek başına kullanılabileceği gibi diğer yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Saçları beslemek ve güçlendirmek için tercih edilir.

Saç dökülmesi için, badem yağı ve hint yağı ile karıştırılır.

Saç uzatmak ve saç bakımı için, badem yağı ve shea butter ile karıştırılır.

Kirpik ve Kaş bakımı: Kirpik ve kaşları beslemek uzatmak için, badem yağı, hint yağı ile karıştırılarak kullanılabilir. Bu karışımı gece yatmadan önce ve rimelinize birkaç damla ekleyerek günlük düzenli uygularsanız oldukça etkili sonuçlar alırsınız.

Tırnak bakımı: Tırnakların kırılmasını engeller, özelikle shea butter ve cocoa butter ile birlikte karıştırırsanız kremimsi bir yağ formu elde edersiniz. Bu kremi tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize uygularsanız harika tırnak bakımı sağlar.

Yaralar ve cilt lekeleri: Yara ve yanıkların bakımında kullanlır, çabuk iyileşme ve cilt lekesi oluşumunu engellemekte kullanabilirsiniz. Hint yağı ve shea butter ile karıştırarak kullanırsanız, yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu gibi, ciltte leke oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Kaynak:

http://www.doakozmetik.com/default.asp?git=9&urun=52

 
Pirinç Kepeği Yağı (Rice Bran Oil) PDF Yazdır E-posta

Pirinç Kepeği Yağı (Rice Bran Oil)

Yoğun fitoserol ve tokaferol (e vitamini) kaynağıdır. Antioksidan yağlar içerisinde en zengin yağlardan birisidir. Anti-aging özellikleri tüm dünya kadınları tarafından bilinmektedir. Squalene açısından oldukça zengindir. Cildin kalojen üretimini artıran bu yağın, pürüzsüz yüzleriyle ün salmış Japon kadınları, ciltlerindeki kalojen üretimini arttırmak, cilt rengini açmak (oryzanol melanin pigmentasyonu ilerlemesini engellediği, yani lekeleri engellediği bildirilmiştir), kırışıklıkları gidermek için yüzyıllardır, prinç kepeği yağı kullandığı bilinmektedir.

Devamını oku...
 
Argan Yağı PDF Yazdır E-posta

Argan Ağacı

Argan ağacı (Argania spinosa ) Fas’da bulunan, meyvesinin çekirdeğinden çıkarılan ve oldukça değerli olan yağı için yetiştirilen bir ağaçtır.

Argan Yağı

Argania spinosa ağacının meyvelerinin çekirdeğinden çıkarılan yemişten elde edilen argan yağı, oldukça özel ve değerli bir yağdır. Argan yağının en önemli özelliği cilt tarafından hızla emilmesi ve nemlendirmesidir. Cilt bakımında bilinen en etkili yağlardan birisidir.

Devamını oku...
 
Cilt Sağlığı PDF Yazdır E-posta

Cilt Sağlığı

Cilt sağlığında en önemli vitamin biri A vitamini ve türevleridir. Çok geniş olarak konuşulmasa da C vitamini, selenyum, dengeli beslenme, spor ve su cilt sağlığı ve kırışıklıkların giderilmesi veya oluşumunun engellenmesinde önemlidir. Yapılan bazı çalışmalar kollajen yapımı üzerine etkileri nedeni ile C vitaminini de gündeme getirmiştir. Bazı çalışmalar C Vitamininin, vücudumuzdaki bağ doku denen, koruyucu doku katmanının korunmasında anahtar rolü oynadığını göstermiştir. Kollajen de bu dokunun bir elemanıdır. Kollajen sentezi için gereken sinyali C vitaminin oluşturduğu düşünülmektedir.

Günlük hayatımızda besinlerimiz ile C Vitamini almaktayız. Bu vitamin suda eriyebilen vitaminler gurubundandır. Asit yapıdadır, kimyasal ismi Askorbik asittir. Yani sindirim kanalından kana, vücudun emme mekanizmasının izin verdiği ölçüde geçer, ve vücudun her noktasına taşınır. Hücreler ihtiyaçları kadar C vitaminini kandan alırlar ve fazla alınmış miktar ise vücuttan idrar yolu ile atılır. Sıklıkla yediğimiz, taze sebze ve meyveler C vitamini için iyi bir kaynaktır.

Devamını oku...
 
Yüz Germe PDF Yazdır E-posta

Yüz Germe

Yüzün cilt ve cilt altı dokusunun öne ve aşağıya doğru sarkması sonrası oluşan çöküntü ve kırışıklıklar hastaya yaşlı bir görüntü vermektedir. Operasyon bu görüntünün giderilmesini amaçlamaktadır. Operasyon kesi alanı, kulak ön çizgisi ve arkası ile saç içerisine gizlenerek yapılan bir operasyondur.

 Operasyonda cilt altındaki dokularda oluşan sarkmalarda toplanır, gevşemiş fazla cilt cilt altı dokusu kesilerek atılır. Yüz germe yanında, gıdıktaki sarkmalar ve yağ birikimleri liposaction yöntemi ile ya da cerrahi olarak giderilir.

Devamını oku...
 
Güzellik Maskeleri PDF Yazdır E-posta

Güzellik Maskeleri

Yağlı Ciltler: İki yemek kaşığı beyaz kil, bir tatlı kaşığı kayısı yağı, iki tatlı kaşığı elma sirkesi, ( kayısı yağı yerine saf zeytinyağı da olabilir) Krem kıvamına gelinceye kadar karıştırıp  temizlenmiş cilde sürülür. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayıp günlük kreminizi sürebilirsiniz. Bu maskeyi iki haftada bir yapabilirsiniz.

Devamını oku...
 
Kirpik Uzatma PDF Yazdır E-posta

Kirpik Uzatma

Geçici ve kalıcı yöntemler kirpik uzatma sürecinde uygulanabilinir. Geçici yöntemlere verilebilecek en güzel örnek takma kirpiklerdir. Takma kirpik iyi bir yöntem olarak görülse de maksimum altı ay süresince etkisini koruyabildiğinden uzun vadeli bir çözüm olarak görülemez. Kullanılmakta olan yöntemlerin bazıları dönemsel çözüm üretirken bazıları ise uzun periyot zarfında etkili olmaktadır. Badem yağı ve benzeri ürünler kullanılarak oluşturulan karışımların belirli periyodik dönemlerle kirpik köklerine sürülmesi uzun bir periyot içerisinde olsa da kirpiklerde gözle görülür bir uzama ve gürleşme sağlamaktadır. Bir diğer önemli yöntem,

Devamını oku...
 
Ciltteki 'ben'lere dikkat PDF Yazdır E-posta

KONYA Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Tol, ciltdeki benlerin güneş ışınlarının etkisiyle veya tahriş edilmesiyle kansere dönüşebileceği söyledi.

Derideki benlerin sonradan ya da doğuştan olabileceğini iifade eden Doç. Dr. Hüseyin Tol, benlerin güneşten korunması gerektiğini söyledi. Benlerin banyoda kese yapılırken ya da tıraş olunurken de tahriş edilmemesi için dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Hüseyin Tol, şunları söyledi:

Devamını oku...
 


İstatistikler

Üye : 18
İçerik : 224
Sayfa Gösterimi : 834174