Anasayfa Hamilelik
Hanımeli Kadın Dünyası Sitesi
Hamilelik
Gebelikte Egzersiz nasıl yapılmalı PDF Yazdır E-posta

Gebelikte Egzersiz nasıl yapılmalı

Gebelik bir kadın için en büyük değişimlerin yaşandığı dönem. Ruhsal olduğu kadar fiziksel değişimler de gebelik boyunca anne adayının yaşamını etkiliyor. Büyüyen ve gelişen bebekle beraber alınan kilolar, bel ve basen eklemlerinde gevşemeye, karın kaslarında yumuşamaya neden oluyor. Bu yumuşama ile birlikte büyüyen bebeğin basıncı, ağırlık merkezini öne doğru çekerek bel çukurunu artırıyor. Belin aşağıya doğru çekilmesi, duruşun bozulması, bel kıkırdaklarındaki yumuşama ve ayrılma gibi nedenler ağrıya zemin hazırlıyor.

Devamını oku...
 
Hamilelik ve Beslenme PDF Yazdır E-posta

Hamilelik ve Beslenme

Gebelik döneminizde dengeli bir beslenme alışkanlığı edindiğinizde, sıvıyı bol miktarda aldığınızda, doktorunuzun verdiği demir içerikli preparatları düzenli olarak aldığınızda, normal sınırlar içinde kilo almak, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek, sağlıklı bir bebek doğurmak ve doğum sonrası formunuzu korumak için beslenmeyle ilgili size düşenleri tümüyle yerine getiriyorsunuz demektir.

Devamını oku...
 
Hamilelik Öncesi Kontrol PDF Yazdır E-posta

Hamilelik Öncesi Kontrol

Hamilelik her kadın için çok özel bir dönemdir ve bu dönemde hemen her anne adayı hem kendisi hem de bebeğinin sağlığını düşünerek son derece özenli davranması gerektiğini bilir. Günümüzde artık sadece hamilelik oluştuktan sonra değil hamilelik öncesinde de uygulanacak bazı yaklaşımların önemi ortaya konmuştur. Hamilelik sırasında bebeğin gelişiminde en önemli ve hayati aşamalar hamileliğin başlangıç döneminde yani anne adayı henüz hamile olduğunu fark etmeden önce oluştuğu için bu erken aşamada bilinçli davranarak bebeğinizi bazı enfeksiyonlardan, hastalıklardan, besin eksikliklerinden ve çevresel hasarlardan koruyabilirsiniz.

Devamını oku...
 
Hamilelikte Eğzersiz Yazdır

Op. Dr. Bülent URAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  • Hamilelikte egzersizin yararı nedir?
  • Hamilelikte vücutta oluşan önemli değişiklikler nelerdir?
  • Yapılacak egzersizler hangi amaçlara yönelik olmalıdır?
  • Günlük harekette dikkat edilecek davranışlar nelerdir?
  • Dinlenme ve gevşeme nasıl yapılır?

Gelin kısaca bu konulara göz atalım.

Hamilelikte Egzersizin Yararı :

Hamilelikte egzersiz günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Egzersiz düzenli yapıldığı takdirde vücudu hamileliğin bazı olumsuz etkilerinden korur. Daha da önemlisi zihinsel ve psikolojik olarak rahatlık sağlar.

Devamını oku...
 


İstatistikler

Üye : 18
İçerik : 224
Sayfa Gösterimi : 833547