Anasayfa Hikayeler
Hanımeli Kadın Dünyası Sitesi
Hikayeler
Başarının Sırrı PDF Yazdır E-posta

Başarının Sırrı

Başarılı bir bilim adamına kendisini diğer insanlardan farklı kılan şeyin ne olduğu sorulur.

Çok ilginç bir cevap verir,

“Başarımın sırrı, ben 6 yaşında iken annemin bana yaptığı bir davranıştır. Buzdolabından süt almaya çalışırken, süt kabını yere düşürdüm. Annem, olayı görünce bana ne kızdı, ne de dövdü.”

“Aaa!... Sütten ne güzel bir göl yapmışsın! Bu gölde benimle biraz oynamak ister misin?” dedi.

Bir süre oynadıktan sonra da:

“Biliyor musun oğlum, herkes kendi kirlettiği yeri, kendisi temizlemelidir. Şimdi bu süt gölünü temizlemek için, benden sünger mi istersin, havlu mu?” dedi.

Elimden geldiğince dökülen sütü temizledikten sonra, annem beni bahçeye çıkardı. Bana bir şeyi düşürmeden nasıl taşıyabileceğimi gösterdi. Sanırım başarımın sırrı, annemin bu davranışı.

 
İyilik ve Kötülük PDF Yazdır E-posta

İyilik ve Kötülük

Yaşlı Kızıldereli reisi, kulübesinin önünde torununuyla oturmuş, az ötede birbiryle boğuşup duran iki köpeği izliyordu. Köpeklerden biri beyaz, biri siyahtı ve oniki yaşındaki çocuk kendini bildi bileli köpekler dedesinin kulübesinin önünde boğuşup duruyorlardı.

Dedesi nin sürekli  gözönünde tuttuğu, yanından ayırmadığı iki iri kurt köpeğiydi bunlar. Çocuk kulübeyi korumak için bir köpeğin yeterli olduğunu düşünüyor, dedesinin ikinci köpeğe neden ihtiyacı olduğunu ve renklerinin neden siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu. O merakla dedesine sordu;  Yaşlı reis, bilgece bir gülümseme ile cevap verdi:

“Onlar benim içimdeki iki simgedir evlat.”

“Neyin simgesi?” diye sordu çocuk.

“İyilik ile kötülüğün simgesi. Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımda tutarım onları.”

Çocuk sözün burasında  “Mücadele varsa, kazananı da olmalı” diye düşündü ve her çocuğa has, bitmeyen sorulara bir yenisini ekledi.

“Peki, sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?”

Bilge reis, derin bir gülümseme ile baktı torununa.

“Hangisi mi evlat? Ben hangisini daha çok beslersem o kazanır.”

 
İki Satırlık Telgrafın Yarattığı Bilim Adamı PDF Yazdır E-posta

İki Satırlık Bir Telgrafın Yarattığı BİLİM ADAMI

"İstanbul Üniversitesi'nde öğrenci  olduğum sıralar, okul duvarında bir ilan gördüm:

"Avrupa'ya talebe yollanacaktır. "

Allah  Allah, dedim! Ülke yıkık dökük, her yer virane, Lozan yeni imzalanmış, bu durumda Avrupa'ya talebe... Lüks  gibi gelen bir şey..    

Ama bir şansımı denemek istedim. 150 kişi  içinden 11 kişi seçilmişiz. Benim ismimin yanına Atatürk, "Berlin Üniversitesi'ne gitsin." diye
yazmış.

Devamını oku...
 
Paulo Coelho' dan nefis bir hikaye Yazdır

Paulo Coelho' dan nefis bir hikaye …

İyi Ve Kötü

Leonardo da Vinci; 'Son Aksam Yemeği' isimli resmini yapmayı düşündüğünde büyük bir güçlükle karşılaştı... İyi'yi İsa'nın bedeninde, Kötü'yü de İsa'nın arkadaşı olan ve son akşam yemeğinde ona ihanet etmeye karar veren Yahuda'nın bedeninde tasvir etmek zorundaydı...

Resmi yarım bırakarak bu iki kişiye model olarak kullanabileceğ i birilerini aramaya başladı. Bir gün bir koronun verdiği konser sırasında, korodakilerden birinin İsa tasvirine çok uyduğunu fark etti.

Onu poz vermesi için atölyesine davet etti, sayısız taslak ve eskiz çizdi. Aradan 3 yıl geçti. 'Son Akşam Yemeği' neredeyse tamamlanmıştı, ancak Leonardo da Vinci henüz Yahuda için kullanacağı modeli bulamamıştı....

Devamını oku...
 


İstatistikler

Üye : 18
İçerik : 224
Sayfa Gösterimi : 834174